Jak odpowiednio dbać o higienę materaca?

Eksperci zalecają, aby wymieniać materac co 10 lat, ze względu na warunki higieniczne jakie mogą w nim panować… Nagromadzony przez lata martwy naskórek, pył, kurz, roztocza i bakterie mogą przyczynić się z biegiem czasu do powstania alergii, a nawet różnych chorób. A więc jak prawidłowo zadbać o nasz materac? Oto kilka wskazówek:

Używaj przekładki bawełnianej na materac

Przekładka bawełniana na materac pochłania pot wydzielany podczas snu i tym samym chroni materac przed nadmierną wilgocią. Posiada właściwości hypoalergiczne, antystatyczne i antyseptyczne. Utrudnia rozwój mikroorganizmów. Jest łatwa do prania i czyszczenia. Zalecamy pranie jej co najmniej 6 razy do roku. Wymieniaj matę ochronną co 2-3 lata.

Używaj materaca nawierzchniowego (topmateraca)

Stosując topmaterac chronimy materac główny przed potem i zabrudzeniami, zapewniając sobie tym samym dodatkowy komfort. Topmaterace mają jednak krótszą żywotność niż same materace. Zależy ona w głównej mierze od poziomu zużycia oraz ciężaru osoby śpiącej.

Używaj przekładki pod materac

Przekładka pod materac zabezpiecza spód materaca przed przetarciem. Chroni go również przed zabrudzeniami. Specjalnie perforowana struktura utrudnia przesuwanie się przekładki po stelażu.

Odkurzaj materac regularnie

Materac należy regularnie odkurzać, ponieważ kurz i zanieczyszczenia mogą wnikać w strukturę poszycia. Dzięki regularnemu odkurzaniu pozbywamy się również kurzu oraz roztoczy, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na alergię. Dodatkowo każdy materac posiada informacje o sposobie czyszczenia. Należy stosować odpowiadające oznaczeniom możliwości prania (chemicznie, na mokro, przy pomocy pary wodnej).

Regularnie pierz pokrowiec na materac

W celu zachowania higieny, pokrowiec na materac należy prać dwa lub trzy razy w roku. Absolutnym minimum jest pranie pokrowca przynajmniej raz na pół roku. Praniu podlegają tylko i wyłącznie te pokrowce, które mają wyraźne i jednoznaczne oznaczenia o możliwości prania w określonej temperaturze.

Wietrz materac codziennie

Nie ściel łóżka zaraz po wstaniu. Pozostaw odkryty materac przez co najmniej 30-40 min, aby umożliwić mu odparowanie wilgoci i przesuszenie. Dopiero po kilkudziesięciu minutach od wstania z łóżka zaściel kołdrę i poduszkę. Jeśli nie musisz, nie używaj narzut. To dodatkowa przeszkoda dla ujścia wilgoci. Zazwyczaj są one z ciężkiego, nieprzepuszczalnego materiału, co utrudnia wentylację materaca. Przynajmniej raz w roku zdejmij pokrowiec i porządnie wywietrz materac. Warto wykorzystać do tego czas, kiedy przez dłuższy okres materac nie będzie użytkowany – np. podczas wakacji.

Regularnie wymieniaj materac

Wymiana materaca uzależniona jest bezwzględnie od rodzaju użytych surowców. Przyjmuje się, iż maksymalny okres użytkowania materaca wynosi około 10 lat. Jednakże ze względów higienicznych zaleca się wymianę materaca już po upływie 5 lat.

 

Zdrowy wypoczynek

Zdrowy wypoczynek

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Transport Gratis

Transport Gratis

Wsparcie

Wsparcie