Jak właściwie dbać o materac? Co możemy stosować, a czego lepiej unikać? Mamy dla Was kilka wskazówek, jak niewielkim nakładem pracy przedłużyć żywotność materaca oraz zapewnić sobie zdrowy i wygodny sen na lata.
Materac jednostronny użytkuj wyłącznie po stronie pikowanej
Materace jednostronne posiadają tylko jedną stronę użytkową. Zazwyczaj strona ta oznaczona jest pikowaniem.
Materac dwustronny użytkuj po obu stronach
Materace dwustronne posiadają odpowiedni wkład z obu stron. W zależności od tego, na którą stronę odwrócimy taki materac, takim wypełnieniem będziemy mogli się cieszyć w trakcie snu.
Regularnie obracaj materac
Materac powinien być odwracany 3-4 razy w ciągu roku. Taki zabieg zapobiega odkształceniom w miejscach, w których kładziemy głowę i stopy. Materac powinien być obracany nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Oznacza to, że kilka razy w roku należy zmienić zewnętrzną i wewnętrzną stronę materaca (czyli powierzchnię, na której leżymy), ale również należy obrócić materac o 180 stopni (obracamy powierzchnię na której kładziemy głowę w kierunku stóp). Warto notować w telefonie, w którą stronę zmieniamy położenie materaca.
Nie kładź materaca bezpośrednio na podłodze
Ułożenie materaca bezpośrednio na podłodze może spowodować odkładanie się wilgoci w jego dolnej części, a co za tym idzie, powstawanie pleśni. Każdy materac powinien mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza, z tego względu zaleca się użytkowanie materacy tylko i wyłącznie w komplecie z odpowiednim stelażem. Stelaż, na którym będzie usytuowany materac, powinien być wykonany z listew sosnowych lub bukowych – sprężynujących. W przypadku materacy sprężynowych odległość między listwami nie powinna być większa aniżeli 30-40 mm, dla pozostałych materacy odległość ta może oscylować między 50-60 mm.
Nie eksploatuj w nadmierny sposób materaca i jego krawędzi
Nie należy chodzić ani skakać po materacu. Nie należy też siadać na jego krawędzi, ponieważ skoncentrowany na małej powierzchni nacisk może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji materaca. Zwłaszcza materace sprężynowe mogą ucierpieć, ponieważ każda sprężyna jest otoczona pianką, odpowiednią dla stref komfortu, a pod naciskiem pianki te są wtłaczane w sprężyny i zwyczajnie się psują. W materacach piankowych, chociaż nic w sprężyny się nie wciska, również mogą szybko powstać wgniecenia i odkształcenia, które obniżają żywotność materaca. Podczas eksploatacji materacy, które zostały położone na stelażach z możliwością regulacji wysokości, powinno się pamiętać, aby części regulowane materaca nie były nadmiernie obciążane.
Nie zginaj materaca
Rolowanie lub zginanie materaca (np. podczas przeprowadzki), powoduje uszkodzenie struktury wewnętrznej materaca i pęknięcia pojedynczych sprężyn. Zmiany widoczne są dopiero po kilku miesiącach, gdy materac w miejscu pęknięcia sprężyn zaczyna się zapadać. Materace wysyłane przez nas do Klienta nie są rolowane, ani zginane. Wysyłamy je na płasko.